top of page

השומר - הקול שמדבר בתוכי ומעכב שינוי

הקול בראש! כל סיפור טוב מחכה לאנטגוניסט שלו, הדמות הספרותית שמתנגדת לגיבור הסיפור. האיש הרע, אם תרצו. כי בלעדיו, אין קונפליקט. ובלי קונפליקט אין סיפור, אין התפתחות.

כשאני יושבת בקליניקה מול הדמות הראשית (הפרוטגוניסט) של הסיפור של עצמו - המתאמן שלי, אני מחכה לאנטגוניסט שיגיע. מחכה לקונפליקט, להתנגדות, לחומר שאיתו אפשר לעבוד, ואז - להתפתח.

אז מיהו האנטגוניסט בתהליך של שינוי?

באימון אדלריאני הוא מכונה "השומר" (ולא, הוא לא קשור לעלייה השנייה). השומר הוא קול פנימי, שצף כשאדם עורך שינוי בחייו. תפקידו לשמור על אזור הנוחות של האדם ולהזהיר אותו מפני מה שהשומר תופס כמסוכן למדי.

כמו אנטגוניסט בספר, סרט או הצגה, גם השומר - הוא לרוב אינטליגנטי, ערמומי ושאפתן, תכונות שמאפשרות לו להכשיר כל אמצעי בדרך לסיכול תכניות השינוי.

רוצה לערוך שינוי בחייך? ייתכן שבכוונתך להקים עסק חדש או שהגית רעיון לסטארט אפ. ייתכן שרוצה לשנות סעיפים בחוזה הזוגי שלך. אולי התגרשת, ועכשיו בשלה השעה להכיר בן זוג חדש. או בא לך לכונן בחייך אורח חיים בריא.

עם השינוי מגיעים השומרים - קולות שמשכנעים לא לשנות. להשאר במקום.

השומר (העברי)

אז איך הם נשמעים?

לדוגמא -

"מי את שתעוררי השראה?"

"הרעיון הזה לסטארט אפ כבר בטוח נבדק"

"לא תמצא עבודה אחרת עם תנאים דומים. עברת את ה- 40"

"מה לך ולהיכרויות באינטרנט? באמת בא לך להעביר ערבים עם עוד גרושים נואשים?"


"זה לא בשבילך הלימודים האלה. יש לך הפרעות קשב וריכוז"

"כבר ניסית את כל הדיאטות, כלום לא השתנה בך. אין לך כוח רצון! "


השומר מגיע עם רפרטואר של טיעונים: אישיים, סטטיסטיים, ערכיים לכאורה, נסמכים על ניסיון. הוא סמכותי. הקול שלו רם. הוא מדבר בסימני קריאה. והוא גורם לך להרגיש קטנ/ה וחסר/ת יכולת.והוא משכנע ממש.


אני מדמיינת את השומר הפנימי שלי בלשון זכר. הוא חכם כזה. די פסימי. וקצת היפוכונדר.

איך נשמע השומר שלך? הקול הפנימי הזה שלא מאפשר לך להרהיב עוז? לקחת צעד פורץ דרך קדימה?

נסו לדמיין את השומר שלכם. מיהו. בן כמה? הוא גבר? הוא אישה? אולי ילד? או ילדה? הוא תקיף או שהוא מתחנן על נפשו? הוא מדבר בהבטחות ובדחיינות? או אולי בהפחדות ובנתונים?

תכיר את האנטגוניסט בסיפור שלך. הוא חלק ממך. תכירי את השומר שמדבר בתוך הראש שלך. הוא גם את.

הכרות עם ההתנגדות, עם החסם, עם העכבה. כשצעדי "השומר" נשמעים בקליניקה. אני מתמלאת התרגשות. הוא מסמן לי שהתחילה תנועה. ששינוי מתחיל להתרחש. אחרת לא היה מוזעק מכוננותו הרדומה, ושולף את כלי נשקו בנמרצות כזאת.

בשלב הזה כבר אפשר לטפוח על השכם. השינוי התחיל! זה טבעי, זה נורמלי, זה חלק מהתהליך.

למה "שומר"?

באימון האדלריאני הקול הזה של ההתנגדות מכונה "שומר" (ולא "שדון" כמו בתיאוריות אחרות). אני אוהבת את זה שמכבדים אותו בשמו. כי הוא אכן בעל פונקציה חשובה, ויש לו תפקיד.

ההתנגדות שלו מדייקת את תהליך השינוי.

לעתים הטיעונים שלו הם בבחינת בוחן מציאות, לעתים הטיעונים שלו הם נתונים ששווה להתייחס אליהם.

על מה הוא שומר בכלל?

על תחושת הערך או תחושת השייכות שלנו. תחושת השייכות, עפ"י אדלר, היא מטרת העל של כל יצור אנושי. בהיותנו יצורים חברתיים, אנו שואפים מתחילת חיינו להשתייך, להתקבל. מדובר בצורך הישרדותי. האדם לא יכול להתקיים ללא הקשר חברתי, ולכן השייכות לאמא, להורים, למשפחה, לקהילה, לאנושות, לעולם – היא מטרת על שממנה נגזרות מטרות משנה. בדרכו לשייכות לומד התינוק/ הילד (בפרשנותו הסובייקטיבית) מהן האסטרטגיות היעילות ביותר בעבורו. לדוגמא: כשאני מחייך ההורים שלי מחייכים ומחבקים אותי רק כשאני בוכה ההורים שלי מחבקים ומרגיעים אותי כשאני מלטף את אחי התינוק ההורים שלי מעודדים אותי כשאני מכה את אחי התינוק ההורים שלי כועסים עלי, מטיפים לי כשאני מכה את אחי התינוק ההורים שלי לוקחים אותו והולכים לחדר אחר ואני לבד כשאני מקבל מכה, אמא מחבקת אותי, מורחת יוד או שמה פלסטר כשאני מקבל מכה, אמא ואבא רצים אליי, הם נראים לחוצים, מחבקים אותי, מורחים לי יוד ומתייעצים אם ללכת לרופא, מרגיעים אותי, מספרים לי סיפור, ויושבים איתי ביחד לשחק או לצבוע


אם לדוגמא את חייבת להצטיין, הרי זה כיוון שבפרשנות הילדית שלך חוסר הצלחה - היא חוסר השתייכות, ולכן זה תנאי קיומי. והשומר שם כדי לוודא שלא תסכני את פוטנציאל הצטיינותך. שתקחי רק משימות בטוחות. הקמת סטארט אפ בעבור אדם שחייב להצטיין - היא צעד מסוכן מאד.

יש משפט שטבע הפסיכולוג רודולף דרייקורס, ממשיכו של אדלר שאומר: "הילד הוא מתבונן מצוין ופרשן גרוע".

ואכן הפרשנות הסובייקטיבית בילדות מכוננת אסטרטגיות חיים. חלקן מועילות ותורמות, אחרות מגבילות וגובות מחיר. ניתן לעדכן אסטרטגיות ופרשנויות בהמשך החיים, באמצעות רצון ומודעות ובדרך כלל בליווי מקצועי.אז איך נפטרים מהשומר המעכב הזה שמספר לי שצעד לשינוי יביא לחורבני?

לא נפטרים! מעדכנים אותו.

we come in peace

השמירה שלו הייתה חשובה וחיונית אבל אינה אקטואלית עוד. לומדים לפרש אחרת את מושאי ההתבוננות.


ומתחילים בדיאלוג. שיח שמרחיב מחשבה ופותח עוד אופציות. מאפשר בחירה. וסולל דרך לעבר המגדלור - ערכי החזון האישי של כל אחד.


השינוי שלך. הסיפור שלך

כל שינוי שערכת הוא סיפור טוב על החיים שלך. יש בו את כל המרכיבים של סיפור טוב. בזכות הדמות הראשית ובזכות הקולות המתנגדים שבתוכה.

שתפו בקולות השומרים שניסו לעכב את השינוי בחייכם!


Comments


תמונה חצויה.jpg

מאמנת אישית מוסמכת מכון אדלר
מאמנת יזמים ועסקים
מטפלת בנשימות מעגליות (ריברסינג)

מנחת הפודקאסט מעלה בטוב
0544-533064 

dana@danaregev.com

נושאי הבלוג:
פוסטים אחרונים:
bottom of page